logo

4 IV

4 kwietnia 2016

Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt – to okazja aby zwrócić uwagę na fatalny los zwierząt, pozbawionych opieki, i zastanowić się, jak każdy z nas może się włączyć w skuteczną poprawę ich sytuacji. W tym dniu warto pomyśleć o przygarnięciu bezdomnego zwierzaka. Dla porzuconych psów i kotów najpiękniejszym prezentem będzie człowiek, który zabierze do domu, pokocha mądrze i odpowiedzialnie….POMAGAJMY!
************

4 kwietnia
Pomysł na ten nietypowy Dzień zrodził się w 2010 roku, kiedy około stu holenderskich organizacji pomagających bezdomnym zwierzętom zebrało się konferencji poświęconej temu zagadnieniu. Uzgodniono, że ustanowienie daty poświęconej zwierzakom-przybłędom jest dobrym sposobem na popularyzację problemu.

4 kwietnia wybrano nie przypadkowo. Po pierwsze, wypada dokładnie pół roku od 4 października, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt (World Animal Day). Poza tym, pomysłodawcy uważają, że data 4.IV jest łatwa do zapamiętania. Wreszcie początek kwietnia to zwykle spokojny czas bez specjalnych dni i wielkich świąt (Wielkanoc wypada różnie, ale jej zbiegnięcie się to rzadki zbieg okoliczności), więc aktywiści mogą zaangażować się w przygotowanie różnych wydarzeń związanych z upowszechnianiem opisywanej kwestii.
Pomysł jest prosty: organizacje zajmujące się bezpańskimi zwierzętami mają dzięki świętu okazję do upowszechniania smutnego losu bezdomnych zwierzaków. Obchody obejmują publiczne karmienie głodnych futrzaków, organizowanie loterii, publikowanie artykułów w prasie, itp.
Jakkolwiek święto jest nowe, jego obchody szybko się rozwijają. W 2011 roku wydarzenia z nim związane odbyły się w 15 krajach na całym świecie, od Wielkiej Brytanii przez Macedonię po Gruzję, a nawet Sri Lankę.

Comments are closed.